WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

yüz estetiği
yüz estetiği

Yüz Estetiği Ameliyatı

Yüz Estetiği ameliyatı genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale getirilir. Kaş düşüklüğü, alın kırışıklıkları ve çatık kaşlar yaşlılık, yorgunluk, kızgınlık belirtileridir. Yüksek kaş, çatık olmayan kaş ve gergin bir alın gençlik, güler yüz ve güzellik ifadesidir.

Alında oluşan dikey ve yatay mimik çizgileri zamanla derinleşip yüzü yaşlı gösterir ve yorgun bir ifade verir. Bu çizgiler, zamanın yüzümüze yerleştirdiği estetik kusurlardan biridir.

Estetik Alın Germe ve Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Alında, normalde derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeğe, sarkmaya başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru iner ve kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Kötü beslenme, sigara, düzenli olmayan yaşam tarzı, stres, hava kirliliği, cilt bakımlarının yetersiz yapılması veya hiç yapılmaması, yerçekimi etkisi ve mimikler estetik açıdan rahatsızlık verici bu çizgilerin sebepleri olarak görülebilir.

Kimler Bu Ameliyat İçin İyi Bir Adaydır?

Bu ameliyat genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale getirilir. Göz üzerine doğru sarkmış olan kaşların kaldırılarak olması gereken yere getirilmesi sağlanır ve kişiye diri bir bakış kazandırılır, aynı anda gözlerin yanındaki çizgilerin bir bölümü de bir ölçüde giderilebilir. Fazla miktarda sarkıklık varsa ve deri çıkarılması gerekiyorsa klasik alın germe yöntemi uygulanır. Klasik yöntemde saç çizgisinin 4-5 cm kadar gerisinde taç tarzında bir iz kalır, ancak bu iz saçlı deri içinde gizlenir. Ancak bu yöntem uygulandığında saçlı deride uzun süren geçici his kaybı olur. Kaşları normal yerine getirmek için yapılan kaş kaldırma ameliyatı alın germe ameliyatı ile iç içe bir ameliyattır. Ayrıca kaş asma ameliyatına gerek yoktur. Sadece şakak bölgesinden girilerek kaşların asılması ve kısmen alın gerilmesi tercih edilen bir yöntem değildir.

Yüz Estetiği Ameliyatı

Alın germe ameliyatı son zamanlarda endoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Fazla doku çıkarılması gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3 veya 4 adet 2 cm’lik kesi ile aynı sonuç alınabilir hale gelmiştir. Hastaların çoğunda bu yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde ameliyat sonrası daha rahat geçmekte, saçlı deride his kaybı olmamakta ya da minimal düzeyde olmaktadır. Ameliyat, hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir. 1.5-2 saat kadar sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Gereğinde diğer estetik ameliyatlar ile aynı anda uygulanabilir. O zaman ameliyat ve hastanede kalış süresi uzar.

Detaylı Bilgisi İçin;

  Yüz Estetiği Ameliyatı Sonrası

  Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik, morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağızı açık bırakacak şekilde baş sargısı uygulanabilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.

  Yüz Estetiği Ameliyatı Sonrası Normal Hayata Dönüş

  Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren rötuş gerekli olabilir. Kişi 2 hafta sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve güneşten kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Alın ve kaşlara yeni verilmiş şekil, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.

  Alın Germe İle Kaş Kaldırmanın Ne Bağlantısı ve Farkı Vardır?

  Alın germe daha genç ve taze gözükmek için uygulanır. Kaş kaldırma ise genellikle genç insanlara sadece şekil değiştirme amacı için yapılır. İki ameliyatın ortak yönü teknik olarak neredeyse aynı olmalarıdır. Alın germe bütün alnı kapsarken kaş kaldırma sadece yanlarda kalan alın bölgesini kapsar.

  Alın Germe İle Kaş Kaldırmanın Ne Bağlantısı ve Farkı Vardır?

  Aslına bakarsanız evet dezavantajları vardır. Çünkü klasik alın germe ameliyatında saçlı derinin olduğu bölgede uzunca bir kesi bulunur. Bu kesiye ameliyat sonrası dikiş atılır ve ameliyatın olduğu bölge saçlı deride olduğu için görünmez. Ancak klasik alın germe ameliyatı bir erkeğe yapılıyor ise ileride saç dökülmesi yaşanırsa ameliyat izleri ortaya çıkabilir.