WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

Saç Ekimi
Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi kıl kökü nakli olarak da adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısımdan) alınan saç köklerinin daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekimi; kişinin kendi dokusunun başka bir bölüme aktarılması şeklinde yapılan organ naklidir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

FUT ve FUE olmak üzere 2 yöntem uygulanmaktadır.

FUT: FUT yönteminde, nakledilecek olan saç kökü ünitesi, iki kulak arasındaki saçlı deriden dar bir şerit şeklinde alınır; bu işlem sonrasında hafif ve ince bir iz kalır.

FUE: FUE tekniğinde ise nakledilecek kökler, tek tek foliküler ünitelerin özel bir aletle alınmasıyla elde edilir. Bu teknik prensip olarak kökleri teker teker elde etmeye dayalı olup vücuttaki kılların da çıkarılarak kullanılmasına olanak sağlar. Yöntemin avantajı; teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin belli olmaması, yani iz kalmamasıdır.

Saç Ekimi İşlemi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yapılan operasyon sonrasında saç köklerinin alındığı bölgeye bir gecelik bandaj uygulanır. Ertesi gün yapılacak saç yıkama ve kontrol aşamasında bandaj çıkarılır. Ekim yapılan alandaki kabuklu görünüm yıkamalarla birlikte 7-10 gün içerisinde kaybolur.

Detaylı Bilgisi İçin;

  Saçlara Kavuşma

  Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Günde bir kez başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz. 5 – 7 gün içinde kabuklar tamamen dökülür. Kabuklarla birlikte ekilen saçlar da dökülür. Böylece 15 gün ile 1 ay içinde hasta; ekim öncesi görünümüne döner. Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 3 ay sonra çıkmaya başlar. Hastada değişim en çok 5. ve 6. aylarda görülür. Daha sonraki dönemlerde saçların tamamının çıkması bazen 1 yılı bulmaktadır. Kişinin saç ekiminden sonra beslenmesi ve özellikle psikolojik durumu saçların çıkması açısından önemlidir.

  Tedavi Hakkında

  Kalma Süresi: Hastanede kalınmasına gerek yoktur.
  İşlem Süresi: 6 – 8 saat
  Sosyal Yaşantıya Dönüş: Çevrede bilinmesi istenmiyorsa 7 gün; yoksa 1 günde sosyal yaşantıya dönülebilir.