WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

Pzt – Cmt 09:00 - 19:00
Vücut Estetiği
Vücut Estetiği

Vücut Estetiği başlığı altında tercih edilen birkaç farklı operasyon mevcuttur. Başlıcaları yağ alma, karın germe ve diğer bölgelerdeki germe & inceltme operasyonlarıdır. Dilerseniz şimdi bu başlıkları tek tek ele alalım;

Yağ Alma

Diyet ve egzersize rağmen verilemeyen kiloların ve şekil bozukluklarının giderilmesi için yağ alma ameliyatı yapılabilir.

 

Bu ameliyat çene altından (gıdık) ayak bileğine kadar olan (bel bölgesi, bel çukuru, sütyen askı yerinin hemen üzeri ve altı, koltuk altı ve arkası, tüm sırt, basen, popo, uyluk içi, diz bölgesinin iç tarafı, alt bacak çevresi, ayak bileği çevresi) her alanda fazla yağ dokusunun eritilerek alınması ve yeniden şekillendirilmesi amacıyla uygun hastalarda başarı ile yapılabilmektedir ve oldukça yüz güldürücü sonuçları vardır. Hedeflenen miktarda yağ alındıktan sonra lazer ile cilt altı sıkılaştırılır ve derinin sarkması engellenir.

 

Vücuttaki fazlalığa göre tek seansta 3-6 litre yağ alınması uygundur. Esas olan hastaları zayıflatmaktan ziyade bölgesel incelmenin (santim olarak) sağlanmasıdır. Böylece bu işlemde alınan yağ miktarından çok daha fazla kilo verilmiş gibi bir etki görülmektedir.

 

Ameliyattan sonra yaklaşık 6 hafta korse kullanılması önerilir. Korseler esnek olduğundan günlük yaşantınızı etkilemez.

 

Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi operasyonun özelliğine göre aynı gün ya da 1 gün sonra olacak şekilde planlanır. Hasta eğer ağır fiziki şartları yoksa 2 gün sonra işine dönebilir. Morluk ve şişlikler 3-6 hafta içerisinde kaybolacaktır. Operasyon sonrası 2. hafta pressoterapi denilen lenf drenajı ile iyileşme süreci hızlandırılır. Yaklaşık 8 hafta içerisinde ameliyat sonucu net olarak görülebilir. Ameliyat sonrasında yapılan dengeli beslenme ve egzersiz sonuçları çok daha başarılı kılar.

 

Günümüzde lazer lipoliz denilen bu yöntem sayesinde klasik olanın aksine daha az incinme, kanama, şişme ve şekil bozukluğu (hastalar tarafından dalgalanma diye ifade edilir) görülür. Ancak hasta aşırı kilolu ise cerrah uygun görürse klasik yöntem de yapılabilir.

Karın Germe

Hızlı kilo alıp verme, aşırı kilo alma, doğum gibi sebepler nedeniyle göbek oluşabilir, çatlak ve selülit görülebilir, karın sarkabilir. Eğer göbek deliğinin altında katlanan bir deri varsa, hasta aşırı kiloluysa ve derinin üzerinde çatlaklar mevcut ise cerrahi olarak fazla deri dokusunun dolayısıyla üzerinde yer alan çatlaklar ve altındaki yağ dokusunun birlikte kesilerek çıkarılması gerekir. Uygun görülen hastalarda göbek deliğinin üstüne ve bel bölgesine aynı seansta liposakşın (yağ alma) da yapılabilir.

 

Detaylı bir muayene ile birlikte USG (ultrason) ile kasık yada karın fıtığı olup olmadığı araştırılır. Eğer varsa aynı seansta fıtık da onarılabilir. Ayrıca gevşek karın kasları da karın germe ameliyatı sırasında sıkılaştırılabilir. Karın germe operasyonu, bir estetik cerrahi uygulaması gerektirdiğinden göbek deliği estetiği de önemlidir ve korunmaya çalışılır.

 

Karın germe operasyonu mini karın germe ve klasik karın germe olarak 2 çeşittir.

 

Mini karın germe işleminden sonra sezaryen izinin bulunduğu alanda sağa ve sola biraz daha uzamış bir iz oluşurken; klasik karın germe operasyonunda ise bu iz biraz daha uzar. Fakat her ikisinde de iz bikini altında kalır ve görünmez.

 

Bu operasyon diyet ve egzersizle birleştirildiğinde çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Germe ve İnceltme Operasyonları

Vücut germe ameliyatları; kol germe, iç bacak germe, popo germe, sırt germe, karın germe ve kombinasyonlarını kapsar. Bu ameliyatlar genelde ileri yaşla birlikte aşırı kilo verme sonrasında sarkan deri fazlalıklarının kesilmesi ve derinin uygun şekilde gergin kapatılması amacıyla yapılır.

 

Vücudun en büyük organı olan derinin de limitleri ve sınırları olduğu unutulmamalıdır.

 

Aşırı kilo veren hastalar vücudunda var olan sarkmalar nedeni ile fazla derilerinden hemen radikal bir şekilde kurtulmak ister. Cerrahlar da aynı temenni ile en fazla deriyi alarak hastasını mutlu etmek ister. Ama kan nakli, yoğun bakım desteği olmadan, hayati tehlike yaşamadan bu süreci geçirmek her iki taraf için en mantıklı çözüm olmaktadır.

 

Bu tür ameliyatları birkaç kerede yapmak hem hastanın risklerini azaltır, hem ameliyat sonrası yara iyileşme döneminin kısa ve konforlu atlatılmasını sağlar, hem de doktorun bir önceki operasyona bağlı minik düzeltmeleri yapmasına olanak sağlar.

Üç İç Bacak

Bu bölgede iki türlü operasyon tercih edilir. Birincisi genç hastalarda aşırı kiloya bağlı yağ birikmesi nedeni ile yürürken iki taraftaki fazlalık birbirine sürtündüğü için hastaya verdiği rahatsızlık nedeni ile yapılan liposakşın operasyonlarıdır.

 

Ikinci daha sık karşılaşılan durum ise aşırı kilo verme ve yaşlılık sonrasında iç bacak derisinin sarkması ve şeklinin bozulması nedeniyle yapılan germe operasyonlarıdır. Burada fazla deri kesilerek çıkarılır ve dikilir. Bu nedenle iz olur. Ve hastanın beklentisinden her zaman daha az deri çıkarıldığı için hastaya bu durum operasyon öncesi anlatılmalıdır. İki güz dren denilen kesi altında sıvı birikmemesi için konulan yardımcı malzemeler ile pansuman takip edilir. Hastaya ameliyat sonrası lenfatik masaj yapılması bu süreci olumlu etkiler.

Bacak Dış Kısmı ve Popo Kaldırma Ameliyatları

Büyük cerrahi operasyonlar olup bel seviyesinde büyük bir kesi ile boydan boya uzanan bir kesiye sahip olan hastaya yara izinin uzun vadede kötü olabileceği anlatılmalıdır.

Bacak Dış Kısmı ve Popo Kaldırma Ameliyatları

Tedavi cerrahidir. Daha çok gençlerde cildin kendini toparlama kapasitesi yeterli olduğunda liposakşın işlemi (lazer lipoliz, radyofrekans ile liposakşın veya klasik liposakşın) tercih edilebilir.

 

Genelde 55 yaş sonrasında veya aşırı kilo verme sonunda fazla olan deri parçası kesildikten sonra kalan deri mümkün olduğunca gerilerek yara izi kolun iç kısmına gizlenerek yapılan bir operasyondur. Yara izleri vardır ve bakıldığında kesi hattı gözükür fakat kolun iç kısmına gizlenmeye çalışılarak bu durumun üstesinden gelinir. Dren kullanımına gerek yoktur. Yara bakımı önemlidir. Yaz ayları ve kısa kollu giysiler giyildiğinde hasta bu durumdan şikayetçi olur.

 

Bu tür germe operasyonlarında ameliyat kadar yara bakımı da önemlidir.