WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

Pzt – Cmt 09:00 - 19:00
Erkeklerde Meme Küçültme
jinekomasti

Erkeklerde Meme Küçültme

Erkeklerde Meme Küçültme ameliyatları sıkça talep edilen ve uygulanan bir estetik operasyondur. Jinekomasti terim olarak erkek meme büyümesi olarak adlandırılır.

 

Jinekomasti hormonal veya tümoral değişiklikler, genetik bozukluklar, kullanılan ilaçlar, sağlıksız beslenme gibi nedenler ile ortaya çıkar.

 

Detaylı bir fizik muayane ve hastanın hikayesi doğrultusunda istenilen USG (ultrason) ile jinekomastinin yapısı tespit edilir. Jinekomastilerde yağ veya meme dokusu fazlalığı vardır. Her ikisinin olduğu durumlar da görülebilir. Fazlalığın yapısı belirlenip değerlendirilir ve ameliyat buna göre planlanır. Hasta bu doğrultuda bilgilendirilir.

 

Eğer yağ dokusu fazla ise 3mm’lik bir kesi ile yapılacak lazer lipoliz (lazer ile yağ alma ya da yağ dokusu ile çevresini şekillendirme) işlemi tek başına yeterli iken meme dokusu fazlalığı olduğu durumlarda cerrahi çıkarma işlemi gereklidir.

Erkeklerde Meme Küçültme Operasyonu Sonrası

Hasta, ameliyattan sonra kendini iyi hissediyorsa aynı gün hastaneden taburcu edilir. Doktorun tavsiyesi doğrultusunda bir gün hastahanede kalınması gerekebilir.


Enfeksiyon ve ağrı oluşumunu engellemek adına ameliyat sonrasında doktorunuz size bir takım ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar verir. İlk gün anestezinin etkisinde kalındığından ağrılar ilerleyen günlerde ortaya çıkabilmektedir.

Şişlikleri minimuma indirip bölgeyi desteklemek adına göğüs çevresi ve kesikler bandajla sarılır. Bunun yanında 4-6 hafta arasında kullanılması için hastaya korse verilir.


Hastanın operasyondan sonra beslenmelerine gerektiği ölçüde dikkat edip meme büyüklüğüne sebep olan tüm faktörleri hayatından çıkarmalıdır. Düzenli spor ve egzersizler yaparak kilonuza dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde meme büyümesi, normalde belli olmayan erkek meme dokusunun anormal bir boyuta büyüyerek dikkat çekici bir hal alması sonucunda oluşur. Kısaca kadınsı formda meme büyümesi olarak özetlenebilir.


Jinekomastide erkek göğsü kaslı ve sportif bir görüntünün aksine kadın göğsü gibi daha etli, daha fazla yağ dokusuna sahip ve yuvarlak hatlıdır. Tişört, gömlek üzerinden meme ucunun çok belli olması, jinekomastinin en belirgin göstergelerinden biridir. Kilo vermek, spor yapmak veya ilaç kullanımı maalesef jinekomasti hastalığının önüne geçemez. Cerrahi müdahale şarttır.