WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

Meme Estetiği
meme estetiği

Meme Büyütme

Meme estetiği ve göğüs büyütme ameliyatları günümüzde kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik operasyondur. Meme dokusu dolgu (yağ veya hazır dolgu) ya da protez kullanılarak büyütülür.

Silikonlar kişiye özel yapılmaktadır. Uzun boylu ve geniş omuzlu (dolayısıyla silikonun tabanının yerleşeceği göğüs kafesi üzerinin geniş olduğu) bir kadında kullanılacak silikon ile kısa boylu, dar omuzlu (dolayısıyla silikonun tabanının yerleşeceği göğüs kafesi üzerinin dar olduğu) bir kadında uygun olan silikon genişliği, yüksekliği ve dikliği farklılık arz eder. Bütün bunlara ek olarak silikon tipi de yine cerrah ve hastanın taleplerine göre yuvarlak ya da su damlası (anatomik) şeklinde seçilebilir.

Silikon ile memelerin boyutları istenilen bedene göre büyütülebilir, aynı zamanda dikleştirme de sağlanabilinir. Kişinin hamile kalmasına, emzirmesine engel değildir. Yapılan araştırmalara göre bir bebeğin biberondan ve emzikten aldığı silikon miktarının memeye yerleştirilen silikondan kat kat fazla olduğu tespit edilmiştir.

Meme ameliyatlarında;

 • Meme büyütme
 • Meme dikleştirme
 • Kanser nedeniyle alınan memenin yeniden şekillendirilmesi yapılabilinir.

Yeni tekniklerle daha doğal bir görünüme daha az ağrı hissederek sahip olmanız mümkündür. Ağrı ile kast edilen silikonun yerleştirildiği vücut boşluğunun gerilimi (ki birkaç günde vücut buna alışır) ve kol hareketleri esnasında hissedilen rahatsızlıktır ki bu da yaklaşık 2-3 gün içinde geçer.

Meme estetiği operasyonları yaklaşık 1-1.5 saat sürer. Ameliyattan sonra meme başında his azalması, hafif morarma ve şişlik olabilir. Bunlar zamanla düzelir. Bu dönemde bandaj ve destekleyici sütyen kullanmak ödem oluşumunu azaltmaktadır. Aynı zamanda masaj yaparak silikon ile meme ilişkisinin doğallaşması o bölgenin toparlanması hızlandırılır. Sert darbelerden operasyon bölgesinin korunması özellikle ilk 2 hafta önemlidir.

Meme Dikleştirme

Meme dokusu yaşlanma, kilo verme, gebelik ve emzirme gibi durumlardan sonra zamanla dolgunluğunu kaybedebilir.


Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkan deri alınır ve meme başı olması gereken yere kaydırılır. Böylece meme başındaki kahverengi alanın çevresinde ve bu alandan meme altı oluğuna kadar olan alanda yukarıdan aşağıya doğru dikey uzanan düz çizgi şeklinde bir yara izi oluşur. Bu iz bazı insanlarda belli belirsiz bir şekilde iyileşebildiği gibi iz bırakarak da iyileşebilir. İzin nasıl iyileşeceği ameliyattan ve cerrahtan bağımsız olarak kişisel faktörlerle ilgilidir.

Aynı seansta meme protezi de dikleştirme işlemi ile birlikte yapılabilir. Birkaç gün hastanede yatıştan sonra hasta taburcu edilir. Operasyondan 7-9 gün sonra ise dikişler alınır.
Ameliyattan sonra meme başında his azalması, hafif morarma, şişlik olabilir. Bunlar zamanla düzelir. Bu dönemde bandaj ve destekleyici sütyen kullanmak ödem oluşumunu azaltmaktadır.

Detaylı Bilgisi İçin;

  Meme Küçültme

  Meme küçültme ameliyatları estetik cerrahinin en zor ameliyatlarındandır. Genellikle estetik kaygılardan çok sırt ve boyun ağrılarından dolayı ameliyat olmak istenir.

  Ameliyatta fazla meme dokusu alınır, meme başı olması gerektiği yere getirilir ve artan meme derisi bir plan dahilinde yeni meme şekli oluşturacak şekilde kesilerek çıkarılır. Bu kesi hattı daha sonrasında estetik bir şekilde dikilir. Yara izi ameliyatı yapan cerrahtan bağımsız olarak hastanın vücudunda yara iyileştirme kapasitesine bağlı olarak belli belirsiz, az belirgin ya da belirgin olarak iyileşebilir.

  Eğer aşırı büyük meme dokusu var ise estetik kaygılardan biraz daha uzaklaşılır ki burada önemli olan sağlıktır. Aşırı büyük memelerde daha çok meme dokusu çıkarılmasına bağlı yara izi daha uzun olurken daha küçük memelerde bu iz daha kısa olur.

  Ameliyat ortalama 3 saat sürer. Ameliyattan sonra 2-3 gün hastanede takip edilen hastanın yanında refakatçi olması gereklidir. Hasta toparladıktan sonra taburcu olur, dikişler 1-3 hafta içerisinde alınır. Operasyona bağlı şişlik, morluk, meme ucunda hafif his kaybı ve kanama olabilir ancak bunlar 6 hafta içerisinde azalarak düzelecektir. Bu dönemde destekleyici sütyen kullanmak faydalı olacaktır.

  Meme küçültme ameliyatları emzirmeye engel değildir. Ancak detaylı bilgi için bizimle görüşebilirsiniz.