WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

Kırışıklık Tedavisi
Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi enjeksiyonları, yüzdeki mimik kaslarını fazla kullanma ve yaşlanmaya bağlı olarak (güneş hassasiyeti olan bir insanın güneş gözlüğü yerine gözlerini kısmaya çalışarak gözlerini korumaya çalışması sonucu oluşan kaz ayakları gibi) oluşan kırışıklıkların tedavisi için kullanılır.

Uygulamada yoğunluğa bağlı olarak hafif bir gevşemeden uygulama yapılan bölgedeki kasların tamamen felç edilmesine kadar etki edebilir. Yüzdeki doğal ifadeyi ve görünümü kaybetmeden sonuç almak birincil önceliğimizdir.

 

Kırışıklık tedavisi uygulamasından 72 saat sonra etki başlar ve bu etki 6 ay boyunca sürer. Hastane veya steril koşulların tam olarak sağlandığı muayenehanelerde konunun uzmanı hekimler tarafınca yapılması gereklidir. Aksi takdirde uygulama yapılan bölgelerde enfeksiyon gelişebilir ve hoş olmayan sonuçlarla karşılaşılabilinir.

 

Cildin hücre seviyesinde yenilenmesi ve gençleşmesi günümüzdeki tıp ve teknoloji imkanları ile henüz tedavi edilebilen bir durum değildir.


Yaş ilerlemesine bağlı oluşan kırışıklıklar ise ikiye ayrılır;

  • Mimik kaslarının hareketleri ile oluşan kırışıklıklar
  •  
  • Yer çekimi ve kasların gevşemesine bağlı olarak oluşan kırışıklıklar
  •  

  Sebebine göre de bütün bu kırışıkların tedavisi farklılık içerir.

  Mimik kaslarının deri ile yapıştığı noktalardaki kırışıklıklar (göz çevresi kaz ayakları, iki kaş arası dikey çizgiler ve alındaki yatay çizgiler) kasların çalışma yoğunluğu azaltılarak tedavi edilir. Bu işlem kasın cerrahi olarak kesilmesi veya kırışıklık tedavisi enjeksiyonlarıyla felç edilmesi şeklinde olur.

  Sarkmayla oluşan kırışıklarda şunlar gözlemlenir; yanakların aşağı doğru inmesi, göz altı bölgesinde çökme oluşması, burun yanak çizgisinin derinleşmesi, boyun kaslarının gevşemesi sonucu aşağı sarkması ve çene altında gıdının ortaya çıkması. Bu tip sarkmaların tedavisinde sarkan deri, sarkmanın olduğu yönün tersine doğru çekilir (lifting, askılama). Fazla deri parçası ise gerilerek kesilir.

  Detaylı Bilgisi İçin;

   Kırışıklık Tedavisi Yöntemleri

   Burada bir örnek verilmesi istenirse;

    

    

   Yüz bölgesini su dolu bir torba ile açıklayan örneklemeler kullanılabilir;

    

   Yaşımız ilerlediği zaman yüzümüzü içi su dolu bir torba olarak düşünürsek hem naylon torbanın içindeki su miktarı azalır hem de torbanın kendisi gevşer. Bu gevşemenin çok az olduğu dönemde yani sarkmaların oluştuğu ilk zamanlarda, azalan su içine biraz su ilave etmek, yani dolgu malzemeleri ile enjeksiyon yapmak oluşan ufak kırışıklıkların geçici olarak yok olmasını sağlayabilir. Ancak torba bir yerden sonra çok fazla gevşer ve tekrar gerginleştirmek için içine eklenmesi gereken su miktarı abartı bir ölçüde olur. Eğer bu kadar fazla dolgu malzemesi enjekte edilirse kortizon tedavisi görmüş gibi kocaman şiş bir surat ortaya çıkar. Bu yüzden dokuların sarkmasına bağlı olan kırışıklıklar ve deformasyonlar germe ve asma ameliyatları ile tedavi edilmelidir.