WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

Kepçe Kulak Estetiği
Kepçe Kulak Estetiği

Kulak Estetiği ameliyatı kulağın dış görüntüsünden rahatsızlık yaşayanlar için uygulanır. Kulakların beğenilmeyen görünümünü saklamak için saç uzatıp aynı saç modelini kullanmak zorunda olan hastalarda ameliyat sonrası psikolojik olarak büyük iyileşme gözlemlenir.

Kepçe kulak probleminde kulakların açık durması ile beraber kulak kıvrımlarının az ya da hiç gelişmemiş olması da gözlemlenebilir. Bu tedavi sonrasında kulak kepçesi bir kaşığın iç yüzü gibi daha düz bir görünüm alır.

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe kulak tedavisi için uygulanan tek yöntem, kulak kıvrımları yoksa kıvrımları oluşturmak ve kulağa olması gerektiği şekilde geriye doğru yatırıcı bir girişim uygulamaktır. Kepçe kulak tedavisi için en uygun tedavi yaşı okul çağı öncesi 5-6 yaşlarıdır. Çocuk okula başlamadan kepçe kulak tedavisi yapılmalıdır. Aksi takdirde çocuğun kulaklarının şekli arkadaşları arasında konuşma, dalga geçme ve alay etme konusu olabilir. Kendisi ile dalga geçilen, alay edilen bir çocukta aşağılık kompleksi ile beraber buna eşlik eden ruhsal sorunlar da ortaya çıkar. Her anne babanın gözünde kendi çocuğu en güzel, en kusursuz çocuktur. Her anne baba, çocuklarını koşulsuz bir şekilde sevdiğinden, çocuğun kusuru da olsa onu görmezden gelirler. Anne babalar çocuklarında kepçe kulak tedavisi konusunda gereklilik hissetmez, arayış içine girmez. Bu nedenle çoğu kişinin kepçe kulak tedavisi bu yaşta yapılmamış, daha ileri yaşlara kalmıştır. Ancak kepçe kulak tedavisi her yaşta yapılabilir.

İple Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak düzeltme için uygulanan yöntemlerden bir tanesi, ameliyat sayılmayacak kadar küçük bir girişim olan iple kepçe kulak estetiği yöntemidir. İple yapılan kepçe kulak estetiği sırasında kulakların arka yüzü uyuşturulur, deri altından geçirilen ipler ile kulak arkaya doğru çektirilerek sabitlenir. Kıkırdak şekillendirme ile birlikte yapıldığı takdirde oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Kulak kıvrımları zayıf olan kişilerde ayrıca kıvrımları oluşturmak üzere kıkırdağın şekillenmesi gerektiğinden çeşitli kombinasyonlar yapılabilir. Hastanın bu operasyona uygunluğu doktor muayenesinden sonra belirlenir.

Detaylı Bilgisi İçin;

  Kepçe Kulak Ameliyatı

  Kepçe kulak ameliyatı, adayın yaşına bakılarak genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanarak yapılır. Çocuk hastalar ürkek ve hırçın davranabileceklerinden dolayı cerrahın rahat çalışabilmesi için genel anestezi altında ameliyat edilir. Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık 30-40 dakika olarak toplam yaklaşık 1-1.5 saat sürer. Ameliyatın ardından kulaklarınızda 3 gün boyunca kalacak olan bir bandaj sarılır. Ameliyattan sonra ağrı hissedebilirsiniz, ancak bu ağrı sizi rahatsız edecek kadar şiddetli olmayacaktır. İlk birkaç gün kullanacağınız dokturun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. 


  Ameliyattan 3 gün sonra ilk kontrol yapılır. Kontrol sırasında bandaj açılılır, bandaj açıldığında kulaklarınıza baktığınızda hafif şişlik ve morluklar görebilirsiniz. Bunlar normaldir. 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Bandajın açıldığı gün banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbelerden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız.


  Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay içinde olabilecek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açar. Bu durum sağlık açısından tehlikeli değildir, ama ameliyatın tekrarlanmasına sebep olur. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay dikkatlice korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olacağı için bundan sonra darbe gelse de şekilleri bozulmaz.


  Anestezi: Lokal, genel, lokal veya sedasyon.
  Ameliyatın süresi: 1 saat.
  Hastanede kalma süresi: Gerek olmaz veya bir kaç saat.
  Ameliyat sonrası: Kulaklarınız bandajla kapatılır. 3 gün sonra bandajlarınız açılır.
  İyileşme: 3-4 gün içinde hafif işler; 3 gun sonra işe dönme; 1 ay boyunca ağır spor, ağır iş yasak; 1 ay sonra herşey serbest.
  Kesin sonuç: 3-6 ay.