WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

Pzt – Cmt 09:00 - 19:00

Karın Germe

Karın Germe Nedir?

Karın germe estetiği genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 1,5 – 2,5 saat arasında değişiklik gösterir. Uygulanan yönteme göre kesinin boyutu dolayısıyla ameliyat sonrası izin boyutu değişmektedir. Fakat bu izler iç çamaşırınızın ve bikininizin altında kalacak, dışarıdan farkedilmeyecek şekilde olur. Karın germe estetiğinde yapılanlar, sarkmış olan deri ve yağ dokusunun çıkartılması, karın kaslarının iç dikişler ile sıkılaştırılması, göbek deliğinin yerinin değiştirilmesi ve kalan karın derisinin aşağı doğru gerdirilmesidir. Karın germe estetiği ile Liposuction bir arada uygulandığında, daha hızlı bir iyileşme süreci ve operasyon sonrası oluşacak izlerde azalma görülür.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatları, uygulandığı bölgeye göre iki farklı isim altında yapılabiliyor. Karın bölgesindeki şikayetler göbeğin üzerine taşınıyor ve operasyonla birlikte göbek yeri de değiştirilmek isteniyorsa, tam karın germe (abdominoplasti) ameliyatı olarak adlandırılır. Bu operasyonlarda karın derisi kaburgalara kadar kaldırılır. Selüloit ve çatlaklar giderilip fazla deri vücuttan alınır. Tam karın germe operasyonlarında, göbek sarkması düzeltilip göbek yeni yerine yerleştirilecek şekilde değiştirilir. Çok nadiren de olsa bazen tam karın germe ameliyatlarında göbek yerinin değişmemesi de mümkün olabilmektedir.

Diğer yöntemin adı ise Mini karın germe ameliyatıdır. Sadece göbeğin altında kalan kısma uygulanır. Karın bölgesindeki deri, göbeğe kadar kaldırılır. Bu bölgeye liposuction işlemi uygulanır. Sonra zayıf karın kasları gerginleştirilir ve fazla deri, çatlak ve selüloit görünümü giderilir ve istenen karın gerginliği sağlanır.

Karın Germe Ameliyatı Hamileliği Engeller Mi?

Karın germe ameliyatı hiç bir şekilde anatomik olarak hamilelik sürecini engellemez. Karın duvarı hamileliğe adapte olup genişler. Ancak gebelikte alınacak kilolar ve karın duvarındaki değişikliklerin Karın germe ameliyatından sonra elde edilen avantajların azalmasına yol açacağından operasyondan hemen sonra hamilelik önerilmez. Eğer yakın zamanda planlı bir doğum düşüncesi yok ise karın germe ameliyatı uygulanabilir. Fakat bir doğum planlanıyorsa, operasyonun doğumdan sonraya bırakılması tercih edilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Karın germe ameliyatı, spor ve diyet yapmasına rağmen karnındaki yağlardan kurtulamayan, karnında hamilelik çatlakları, sarkma ve gevşeme olan, karın bölgesinde yağlanma ve kilo problemi olanlar ve operasyonun yapılmasını engelleyecek sağlık sorunları olmayanlar için uygundur.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatının, birtakım önlemlerle ortadan kaldırılamayacak bir riski bulunmamaktadır. En sık karşılaşılan riskler karın içerisinde kan birikmesi ve ameliyat bölgesinde oluşan enfeksiyonlardır. Bunlar antibiyotik ve drenle ortadan kaldırılabilecek risklerdir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karın germe ameliyatı sonrasındaki ilk günler karın bölgesini zorlayacak hareketlerden, ağır eşya kaldırmaktan mutlaka kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra bandajlarla sarılı olan karın bölgesine, bandajlar çıktıktan sonra korse takılması istenir. Olası enfeksiyonlara karşı 7 gün kadar antibiyotik kullanılır. Dİkişler operasyonun 10. günü doktorunuz tarafından alınır. Karın bölgenizdeki şişlikler, işlemden 6 ay kadar sonra tamamen yok olur.

Karın Germe Operasyonları Sonrasında İz Kalır Mı?

Karın germe ameliyatında yapılan kesi sezaryen izinin iki misli uzunluğunda ve hizasında ölür. Uygulanacak kesinin uzunluğu, çıkartılması gereken deri miktarına bağlıdır. Bazı durumlarda fazlalık derinin çıkartılması için kesinin belden sırta doğru dönmesi gerekebilir. Karın estetiği ameliyatının izi, operasyondan belli bir süre sonra ince beyaz bir çizgi halini alır ve bikini altına denk geldiğinden sadece çıplak iken görülebilir.