WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

burun estetiği
burun estetiği

Burun Estetiği Nedir?

Günümüzde en çok uygulanan estetik operasyonların başında burun düzeltme ameliyatları yer alır. Her ne kadar başarılı operasyonlar yapılsa da neticenin subjektif olması bu ameliyatları diğerlerinden farklı kılar. Bu yüzden burun estetiği ameliyatları standart bir teknikle değil uygulama yapılacak kişiye özel bir tasarım ile önceden planlanarak gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Burun ameliyatlarının sebebi olarak iki durum sayabiliriz. Birincisi tamamen estetik kaygılardan dolayı duyulan rahatsızlık ve ikinci olarak doğuştan anomaliler, nefes alma problemleri veya darbe ve kazalar sonucu ortaya çıkan hasarların düzeltilmesidir.

 

Ameliyat hastane ortamında genel anestezi altında hiçbir ağrı veya acı hissettirmeden yapılır. Bir gün hastanede gözetim altında kaldıktan sonra taburcu edilirsiniz. Ameliyat sonrası bir hafta boyunca alçı veya plastik atel kullanılır. Operasyondan bir hafta sonra günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Ödem ve şişliklerin inip burnun arzu edilen şeklini alması yaklaşık 6-9 ay sürer.

Burun Estetiğine Detaylı Yaklaşım

Değişik toplumların ve ırkların ayrı ayrı güzellik ve kabullenme standartları vardır. Ancak, bugünkü toplumda en kabul görmüş ve beğenilmiş açı, dudak ve burun arasında 90 ila 95 derece olan açıdır. Önemli olan surat şeklinize en uygun şekilde bir burun güzelliği kazandırmaktır.

 

Neştersiz burun estetiği kısa süreli değişiklik isteyen kişilerde veya ameliyat sonrasında nasıl bir görünüm elde edeceğini tecrübe etmek isteyen hastalarda 8 aylık veya 2 yıllık geçici süre ile uygulanır. Neştersiz burun estetiğinde önce hastanın burnu doktor tarafından değerlendirilir, fotoğrafları çekilir ve bilgisayarda gerekli düzeltmeler yapılır. Devamında burun üzerine yüzeysel anestetik bir pomat sürülerek burun hissizleştirilir. Daha sonra burnun kemiği üzerine bir dolgu maddesi enjekte edilir ve masaj ile burna arzu edilen şekil verilir. 5 dakika buz uygulaması dışında herhangi bir alçı ya da sargı yapılmaz. Kişi aynı gün içerisinde normal yaşantısına devam edebilir.

Detaylı Bilgisi İçin;

  Doğru Burun Estetiği (Rinoplasti)

  Günümüzde en çok yapılan estetik ameliyatların başında yer alan burun estetiği, kadın hastalara 16 erkeklere ise 18 yaşından sonra güvenle uygulanabilir. Bu yaşlara kadar vücut gelişimine devam eder. Burun ameliyatının daha sağlıklı bir sonuç vermesi için vücut gelişiminin tamamlanması beklenmelidir.

  Burun estetiği yaptırmak isteyen bir kişi önce sağlık taramasından geçirilir. Ameliyat öncesi doktor ile yapılan görüşmelerde hasta doktora nasıl bir burun istediğini ve beklentilerini anlatır. Doktor da beklentileri değerlendirir ve yapılacak operasyon hakkında hastayı bilgilendirir. Hasta ile doktor arasındaki iletişimin sağlıklı olması, ameliyat sonrasında istenilmeyen sonuçların ortaya çıkmasını engellemede büyük rol oynar.

   

  Doğal bir burun elde edilmesi için burnun diğer yüz organları olan ilişkisi ve orantısı hesaplanmalıdır. Profil yapısı doğru değerlendirilmeli, bu yapıya uygun olarak operasyon planlanmalıdır

  Tercih Nedenleri

  Burun yüzün en dikkat çekici ve çarpıcı organı olarak adlandırılır. Şekil ve fonksiyon bozukluğu olan bir burun, kişinin iç dünyasında olumsuz etkilere neden olabilir. Rinoplastiye olan ilginin temel sebeplerinin biri budur.


  Burun ameliyatlarını tercih edenleri, burun şekil yapısında bozukluk olan, burun içi fonksiyonlarında yetersizlik hisseden, kısaca burnundan mutlu olmayan kişiler olarak özetleyebiliriz.


  Rinoplasti her mevsimde uygulanabilir. Ameliyat sonrasında dikkat edilecek en önemli noktalardan biri burnu güneşten korumaktır. Hangi mevsimde operasyonun yapıldığına bakılmaksızın hastanın 4-6 hafta boyunca güneşlenmemesi gerekir. İyileşme döneminde burnun fazla güneş alması burunda renklenme farklılığı yaratabilir.