WhatsApp
Bizi Arayın

Op.Dr.Mehmet Gökhan Şahin

burun estetiği
burun estetiği

Burun Estetiği

Günümüzde en çok yapılan estetik operasyonların başında burun düzeltme ameliyatları yer alır. Her ne kadar başarılı operasyonlar yapılsa da, neticenin sübjektif olması bu ameliyatları diğerlerinden farklı kılar. Bu yüzden burun estetiği ameliyatlarında standart bir teknikle değil, kişiye özel bir tasarım ile planlanarak yapılmalıdır.

Burun ameliyatlarını genel olarak iki sebeple yapılabilir;

Birincisi tamamen estetik kaygılardan dolayıdır. Hekimle çok açık bir şekilde konuşmalı ve ne istediğinize iyi karar vermelisiniz. İkincisi ise doğuştan anomaliler, nefes alma problemleri veya darbe ve kazalar sonucu ortaya çıkan hasarların düzeltilmesi içindir.

Toplumların ve ırkların karakteristik yüz yapılarına göre, ayrı ayrı güzellik standartları vardır. Ancak, bugünkü toplumda en kabul edilen ve beğenilen açı, dudak ve burun arasında doksan ila doksan-beş derece olan açıdır. Aslında kusursuz burun diye bir şey yoktur, burnun yüze yakışması vardır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği operasyonu, genel anestezi altında yapılır. Sadece burun ucu ameliyatları lokal anestezi eşliğinde ile yapılabilmektedir. Burun estetiği ameliyatları, açık veya kapalı teknik kullanılarak yapılabilir. Açık teknikte ameliyat, burun delikleri ortasındaki çıkıntıdan ters V şeklinde kesi atılarak yapılır. Kapalı teknikte ise ameliyat, deri kesilmeden burun deliklerinden girilerek yapılmaktadır. Eğer hastanın burun ucunda şekil problemi yoksa, sadece burun kemiğinde bir miktar çıkıntı varsa, kapalı teknik tercih edilebilir. Burun ucu düzeltilmesi gereken vakalar, revizyon vakaları, travmatik ve kırık burun ameliyatında açık teknik tercih edilmektedir.

Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Burun estetiği, burnun fiziksel gelişimini tamamlaması ve hastanın belli bir ruhsal olgunluğa erişmesini gerektirdiğinden, ergenlik çağından sonra uygulanmalıdır. Kadınlarda 16, erkeklerde ise 18 yaşından sonra güvenle burun estetiği ameliyatı yaptırılabilir. Yılın her mevsimi rinoplasti ameliyatı için uygundur.

Detaylı Bilgisi İçin;

  Burun Estetiği Sonrası İz Kalır Mı?

  Burun ve yüz estetiği, açık ve kapalı olmak üzere 2 temel teknikle gerçekleştirilir. Kapalı ameliyatta, burun ucu daraltması yapılmadıkça dikiş izi olmaz. Burun ucun daraltmasındaki dikişler ise, burnun yanak ile birleştiği bölüme atılır. Bu sebeple var olan izler belli olmaz. Açık ameliyatlarda ise, dikişler, burun deliklerinin arasındaki bölgededir. Burnun yüz ile birleştiği noktalara atılan cerrahi kesikler ve dikişler, kişide oluşan izlerin gözükmemesini sağlamaktadır. Bu tip operasyonlarda herhangi bir dikiş izi kalmasının tek sebebi, açılan cerrahi kesiklerin yanlış yere, yanlış şekilde açılması sonucu olabilir.

  Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Burun estetiği ameliyatının süresi hastada yapılacak değişimin yoğunluğuna ve zorluk derecesine göre farklılık gösterir. Ciddi anlamda deformitesi olan revizyon ameliyatları 7-8 saat sürerken daha ufak değişiklikler için 1,5 – 2 saat yeterli olmaktadır. Ortalama süre ise 3 saattir.

  Burun Estetiği Operasyonları Sonrasında, Kısa Vadede Beklenen Sonuçlar Nelerdir?

  Operasyondan hemen sonra kişide, belli bir oranda morarma ve şişme gözlemlenir. Her hastada olan bu şişliklerin iyileşme süreleri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Operasyon esnasında verilen çeşitli ilaçlar ve operasyon sonrası ilk 24 saatte yapılan buz tatbiki ile de şişlik ve morlukların azalması sağlanmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, ilk iki gün ödem oluşma riski vardır. Bu risk kişinin biraz daha dik uyumayı tercih etmesi ile azaltılır. En az 3 ay kadar bir süre, direk gelen güneş ışınlarından korunmak ve risk teşkil eden spor aktivitelerinden uzak durulması tavsiye edilir.

  Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burun Şekli Ne Zaman Belli Olur?

  Burun estetiği ameliyatından sonra şişliklerin geçmesi ve burnun istenilen şeklini alması hastanın burun yapısına bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Burun derisinin ince olması, ameliyat sonrası oluşacak şişliklerin az olmasına sebebiyet vereceğinden iyileşme süresini yarı yarıya azaltabilir. Kalın burun derisine sahip kişilerde ameliyat sonrası şişliklerin tam olarak geçmesi 1-1,5 yılı bulabilir.

  Detaylı Bilgisi İçin;

   Burun Estetiği Operasyonları Sonrasında, Uzun Vadede Beklenen Sonuçlar Nelerdir?

   Burun estetiği ameliyatının sonuçları, ilk 3 ayın sonunda kendini belli etmeye başlasa da, operasyonun etkilerini, tam anlamıyla 1 senenin sonunda gözlemlemekteyiz.

   Burun Estetiğinde Fotoğraflama ve Analiz Gerekli Mi?

   Burun estetiği ameliyatının en önemli aşaması, operasyon öncesindeki dijital fotoğraflama ve analiz sürecidir. Bu aşamanın iyi planlanması, ameliyat başarısı açısından çok önemlidir. Operasyon öncesinde her hasta, çeşitli açılardan fotoğraflanmalıdır. Bu fotoğraflar doğrultusunda, burnun ne gibi değişikliklere uğrayacağı, çeşitli bilgisayar programları vasıtasıyla kişiye gösterilmelidir.

   Burun Estetiği İçin Ameliyatsız Çözümler Var Mı?

   Burun estetiği ameliyatına alternatif olarak çeşitli ameliyatsız yöntemler mevcuttur. Ancak kalıcı sonuçlar için ameliyat gereklidir. Tercih edilen ameliyatsız burun estetiği uygulamaları, ameliyatlı burun estetiği yaptıracak olan kişilerin burunlarının nasıl gözükeceğini göstermek için uygulanır. Yeni bir yöntem olan Piezo Burun Estetiği hakkında bilgi almak için tıklayın.

   Burun Estetiği Ameliyatına Hazırlık Döneminde Neler Yapılmalıdır?

   Hasta sigara tüketiyorsa, operasyondan iki hafta öncesinde mutlaka kullanmayı bırakılmalıdır. (Operasyon sonrasında, dokunun iyileşme sürecinde olduğu, yaklaşık 1 ay boyunca da sigaradan uzak durulmalıdır.) Yine operasyondan 2 hafta öncesinden aspirin ve türevleri ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. (Ağrı kesici kullanılması gerektiği durumlarda mutlaka hekime danışılmalıdır.)

   Nezle, grip ve diğer ateşli hastalıklar geçtikten 2 hafta sonra operasyon yapılabilir.